A mára már hat részesre nőtt sorozat mellett számos területen került feldolgozásra a Lengemesék lenyűgöző világa, amely a legkisebbektől, az óvodás és iskolás gyerekeken keresztül a felnőttekig hatalmas rajongótábornak örvend. A Lengemesék-sorozat a vízparti élővilág természeti jelenségeinek szemléletes, gyerekek számára érdekes ábrázolása mellett, egy egész univerzumot tár fel, amelyben kis zöld bőrű lények nádirigók hátán repülve vigyáznak a természet kincseire, hárítják el a Lengevárt fenyegető veszélyeket és keverednek lebilincselő kalandokba. Lengevár valamennyi lakója arra teszi fel az életét többek között, hogy az ebihalakból békák fejlődhessenek, a vízimadarak nyugalomban költhessék a tojásaikat, hogy a kártevők okozta veszteségek ne okozzanak túl nagy zűröket a Locsogó-tó élővilágában. A Lengemesék főszereplője a vakmerő, bátor és céltudatos Füttyös Vilkó, aki mellett egy percre sem unatkozhatunk, szórakoztató csínytevései, merész hőstettei, leleményes találmányai újabb és újabb kalandokba sodorja a Locsogó-tó valamennyi lakóját. A természeti jelenségek szemléltetése mellett kirajzolódik az, mennyire fontos egymás támogatása, a barátság, az elválaszthatatlan szövetség lenge (ember) és állat között, a megbocsátás, hogy milyen nehéz a törvények betartása, illetve mikor válik szükségszerűvé a régi szabályok újragondolása.
A sorozat első négy részében tárul fel a lengék világa, és bontakozik ki az a régóta fennálló konfliktus, amely a lengék és a Locsogó-tó túlpartján élő, léha, állandóan randalírozó harácsok között húzódik. A sorozat és az egész lengeverzum zsenialitása többek között abban rejlik, hogy olvasás közben észrevétlenül bővíthetőek az ismeretek az évszakok körforgását jellemző természeti jelenségekről, különböző környezetvédelmi kérdésekről, a gyógynövények használatáról és a népi gyógymódok alkalmazásáról, hiszen a lengék sokkal jobban hasonlítanak az emberekre, mint ahogy azt első ránézésre gondolnánk. A Lengemesék-sorozat ötödik részében Vilkó vakmerő vállalkozásra szánja el magát, titokban az apukája, Füttyös Tóbiás keresésére indul, akinek az eltűnésével kapcsolatban csak homályos információ morzsák állnak rendelkezésre, ám egy véletlennek és egy gólyának köszönhetően kiderül, hogy a nyomok egészen Afrikáig vezetnek. Vilkó gyerekkora óta érez leküzdhetetlen vágyat arra vonatkozóan, hogy megtudja, mi történt az apukájával, és hogy újra egymásra találhassanak. A kontinenseken átívelő kalandok a sorozat Afrika trilógia részeiben bontakoznak ki, amelyekben további lenyűgöző tájleírások, és újabb őrzők megismerése mellett, az afrikai egzotikus állatvilág szereplői is színre lépnek. A trilógia utolsó része tavasz végére várható, így Vilkó gyereknapra még pont visszatér a Locsogó-tó partjára.
A sorozat valamennyi részét itt tudod megvásárolni.
Aki elmerül a lengék univerzumában, egy ponton biztosan éhessé válik, a történet során számtalan finomsággal, például pattogatott békalencsével, moszatos lángossal vagy bambuszlekvárral találkozhat az olvasó. Ezek az ételkülönlegességek inspirálták a Lengeszakácskönyvet, amely évszakokra bontva tartalmaz lengerecepteket az emberek ízléséhez igazítva. A lengék szokásai és ünnepei, a vízi élet körforgása jelenik meg a Lengekalendáriumban, érdekes és vicces tényekkel, fontos, környezetvédelmi kérdések mentén vezet át a négy évszakon. Sajnos ezek a kiegészítő kötetek nem elérhetőek.
A KJK-könyvek rajongói számára a Nádtengeri rejtélyek maga a csemege. A már barnahajú Vilkó Táltossal a Békaderbire készül, ám Rana Gedeon folyamatosan keresztbe tesz. Olvasás közben többfelé ágazik a történet, kérdések vezetik az olvasót, amelyek megválaszolásával hét különböző befejezéssel zárható le a mese. Sőt, itt még nem áll meg a történet, a kötet Inversedance – Fodor Zoltán Társulatot is megihlette, akik 2024 tavaszán színpardra vitték a Nádtengeri rejtélyeket, úgy, hogy a könyvhöz hasonlóan a nézők dönthetnek a történet alakulásáról, befejezéséről. A gyermek táncjátékból ide kattintva kaphattok ízelítőt.
A Nádtengeri rejtélyeket itt tudod megvásárolni.
Foglalkoztató füzetek is készültek a 4-7 éves korosztály számára, amelyekben képkereső, rajzos, színezős feladatok mellett, számolós, párosítós, szókeresős feladatokkal bővíthetik a természettudományos ismereteiket azok, akik szakértői a lengék univerzumának, és azok is, akik csak most ismerkednek a zöld bőrű kis lények világával. A Tavasz, Nyár, Ősz Lenge-foglalkoztatókhoz matricák is készültek, amelyekkel bármi könnyen lengésíthető.
A lengékkel való ismerkedést nem lehet elég korán elkezdeni. A Lenge Mini-sorozat részeként eddig három keménytáblás lapozó készült, amelyeket a könyvekkel ismerkedő babák kezébe bátran adhatunk. A Lengemesék állatai a sorozatban felbukkanó állatkaraktereiből ad ízelítőt, a Lengemesék számokban oldalain a mese szereplőit lehet számolgatni, a Lengemesék színekben lapozóban pedig a lengeuniverzum színein keresztül barátkozhatnak a legkisebbek a színekkel.
A Lengemesék újabb és újabb részleteit bontja ki a Vilkó és Lile sorozat, amelyben a lengegyerekek kicsi, óvodás koráról olvashatunk, és amelyekből kiderül, hogyan vált elválaszthatatlan baráttá Vilkó és Lile, milyen volt felnőni a Locsogó-tó partján, sőt, mielőtt még eltűnne Füttyös Vilkó is feltűnik. A sorozatról hosszabban ebben a cikkben írtunk.
Füttyös Vilkó és valamennyi lenge fordulatos története, nem meglepő módon, mozivászonra kívánkozott, így 2017-ben Pálfi Zsolt rendezésében, Timkó Bíbor csodálatos illusztrációival, a Cinemon Entertainment rajzfilmstúdiónak köszönhetően egészestés filmen kelt életre A Locsogó-tó. Egy évvel később debütált a Lengemesék filmes változatának második része. A filmek sikerét jól mutatja, hogy számos külföldi filmfesztivál „Legjobb animációs film” díját nyerhették el. A rajzfilmben Szalay Csongor kölcsönözte Füttyös Vilkó hangját, az ő előadásában a Lengemesék első négy kötete hangoskönyv formájában is elérhető.
A lengék világa nemcsak a filmipart hódította meg, bárki szerencsét próbálhat Füttyös Vilkóval az Irány Lengevár társasjátékban, amelyben értesíteni kell Sulyom királyt a Nádtengert fenyegető veszélyről egy lendületes taktikus játék során. A lengék Fekete Péter kártyán is megelevenednek, a pakliban 33 kártyával játszhatjuk egy örök klasszikus lengeverzióját. A Lengemesék filmes feldolgozásából két 30 darabos puzzle is készült, az egyiken Vilkó épp a viharsárkánnyal száguld a Locsogó-tó felett, a másik kirakón a Bambusz Banda egyik koncertjén ropják önfeledt táncukat a lengegyerekek.
A Nádtenger és a lengék különleges világát két nagyszerű illusztrátor képein keresztül is ismerhetjük, először Timkó Bíbor lírai illusztrációival szerette meg az olvasóközönség a Lengemesék valamennyi szereplőjét. Takács Viktória dinamikusabb, karakteres, gazdag színvilágot alkalmazó képein keresztül a teljes sorozat, mind a hat része egységes illusztrációt kapott. A Lengemesékhez kapcsolódó játékokat szintén Takács Viktória képei alapján álmodták meg.
A Lengemesék-sorozat egyedi világa rengeteg foglalkozást, családi játékot, könyvtári programot ihlettek, amelyekkel életre hívták Nádtenger és a Locsogó-tó magával ragadó miliőjét. Számos iskola választotta kötelező vagy ajánlott olvasmányként. Csak a képzelet szab határokat annak, hogy a Lengemesék szereplői még hol és milyen formában bukkannak fel a jövőben.