A Vilkó és Lile sorozat azokat a kérdéseket járja körbe, amelyek a legjobban foglalkoztatják a 2-4 éves korosztályt. A kötetek két mesét tartalmaznak, amelyekben felváltva válik főszereplő Vilkóból és Liléből. A sorozat a hosszabb Lengemesék előfutára, amelyben kirajzolódik, miként vált Vilkó és Lile elválaszthatatlan baráttá, hogyan cseperedtek a többi lengegyerekkel Nádtenger természeti csodákkal körülvett, lenyűgöző környezetében.
Vilkó és Lile barátsága egymás kölcsönös támogatásán alapszik, és ez a szövetség a történetek egyik fő mozgatórugója. A segítségnyújtás sokszor mutatkozik meg kézzel fogható cselekedetekben, például, amikor a csipkebogyóbokorról kell leszedni egy szép madártollat, csak mert a másik szeretné, meg kell varrni egy elszakadt pólót, vagy begyűjteni a bogyókat, gyümölcsöket és gyógynövényeket. Az állatok is szerves részei a kalandoknak, amikor valami probléma üti fel a fejét, rájuk is épp úgy lehet számítani, mint a lengegyerekekre, és természetesen az állatok is számíthatnak a segítségre, ha baj fenyegeti őket.
A világ csak most kezd kinyílni a kis lengegyerekek számára, először szembesülnek saját érzelmeikkel, többek között a félelemmel, haraggal, szomorúsággal, örömmel. Saját határaik megtapasztalása új élmények és kalandok felé terelik őket. A sorozat első részében Vilkó és Lile barátságának kezdete rajzolódik ki, valamint az, hogy egy kis nyitottsággal és egy támogató baráttal milyen könnyen lehet megismerkedni új ételekkel, ízekkel, állagokkal. A Vilkó és Lile a tóparton című kötet két igazi nyári történetet tartalmaz, ahol megmutatkozik az, hogy milyen fontos, hogy egy barátot ne hagyjunk szomorkodni, és hogy a közös játék Nádtenger valamennyi lakója számára vidámságot hoz. A harmadik részben, a Nehéz feladatokban Vilkó problémamegoldásban jeleskedik, és saját bőrén tapasztalja meg vakmerőségének következményeit, Lile pedig a vízimadarak oltalmazása közben tanul a természet körforgásáról. Az Este a nádasban, a sorozat negyedik része, amelyben Vilkó apukája segít a fiának megbarátkozni a nádtengeri éjszaka ijesztőnek tűnő jelenségeivel, és megmutatkozik az is, hogy az önzetlen örömszerzés milyen jól tud esni a másiknak. Az ötödik kötetben Vilkó véletlenül elárasztja egy ürge lakhelyét, de vállalja a következményeket és segít helyrehozni a károkat. A könyv a Nem félek a víztől címet kapta, ami a legjobban Lile történetéhez köthető, ő ebben a részben a víz alá bukással kapcsolatos fenntartásait küzdi le. A hatodik részben Vilkó elkapja a békahimlőt, de Lile egy új barát segítségével megtalálja a módját annak, hogy a betegséggel töltött napok is szórakoztatóak legyenek. A Gyógyulj meg, Vilkó második meséjében a gyógynövényeké a főszerep, amelyek hozzásegítik Borzas Füzit a náthából való kigyógyuláshoz.
A rövid, ugyanakkor lendületes, fordulatokkal tűzdelt történetek mellett természeti jelenségekről, kincsekről, a tóparti élővilág sokszínűségéről kapunk ízelítőt, ami tovább gondolásra, játékra hívja a kicsiket, érdeklődést és kíváncsiságot ébreszt a lengerajongókban. Vilkó és Lile történetei nemcsak a könyvek lapjain élnek, animációs filmsorozatként is megelevenedtek a Cinemon Entertainment jóvoltából. A sorozat és a Vilkó és Lile-könyvek dinamikus illusztrációit Bárdos Attila készíti.
A nagy népszerűségnek örvendő sorozat részeit kiadói kedvezménnyel megvásárolhatjátok ide kattintva.